Jak wybrać pierwszy rowerek dla dziecka

Jak wybrać pierwszy rowerek dla dziecka

Jazda na rowerze ma właściwie same zalety. Pomaga dziecku rozwijać poczucie równowagi, koordynację ruchową i koncentrację. Oswaja malucha z prędkością. Pozytywnie wpływa na jego kondycję, a przede wszystkim jest źródłem niekończącej się radości.

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest już gotowe, by spróbować jazdy na rowerze?

Na rynku znajdziemy duży wybór rowerków biegowych, niektóre z nich umożliwiają  rozpoczęcie przygody z jazdą na dwóch kółkach dzieciom już nawet od ok. 18 miesiąca życia. Wszystko zależy od rozwoju psychofizycznego dziecka. Rower powinien być taki, by dziecko mogło samo bez problemu na niego wsiąść i z niego zsiąść. Bardzo ważne jest to, by twój maluch siedząc na siodełku mógł bez problemu postawić całe stopy na podłożu.

Rower trójkołowy

Do pierwszego kontaktu z rowerem proponujemy Twojemu dziecku rowerki trójkołowe umożliwiające wspólny spacer, naukę kierowania i pedałowania. Rowerek jest bardzo stabilny, mocny, lekki i wytrzymały. Niektóre modele posiadają dodatkowo kosze na zabawki lub zakupy.

Rowerek biegowy

Świetną alternatywą dla pierwszego trójkołowca może być rowerek biegowy, czyli pojazd na dwóch kołach i bez pedałów. Przy wyborze rowerka biegowego należy się kierować tym, na jakiej wysokości jest siodełko, a nie tym, jakiej wielkości są koła. Najważniejsze, więc to zmierzyć długość nóżek dziecka (od ziemi do kroku), kiedy stoi w bucikach i ma założoną pieluszkę (chyba, że już jej nie nosi).

Ogromną zaletą rowerka biegowego jest to, że jest lekki. Mały właściciel może go bez problemu podnieść. Na takich rowerkach dzieci w naturalny sposób uczą się utrzymywać równowagę, balansować ciałem, ćwiczą koordynację i orientację przestrzenną. Uczą się skręcać i kontrolować prędkość.

Bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem

W Polsce nie ma obowiązku zakładania przez dzieci kasków do jazdy na rowerze jednak warto dmuchać na zimne i bez względu na wiek dziecka i typ rowerka zaopatrzyć naszą pociechę w kask.

Pamiętajmy, że kupując rowerek w sklepie internetowym możemy skorzystać z możliwości zwrotu towaru.